Yalıtım ve Sandviç Paneller

Sandviç paneller iç ve dış metal levha ve izolasyon çekirdeğinden oluşur.Yapıların dış kabuğunu ısı ve su izolasyonlu olarak estetik bir şekilde çözen bu panellerin fabrikalar,sanayi yapıları, askeri yapılar, sosyal yapılar, zirai yapılar, spor tesisleri, şantiye binaları, silolar,hiper marketler, alış veriş merkezleri, hal binaları gibi taşıyıcı sistemi çelik veya prefabrik olan büyük boyutlu binaların çatı ve duvarlarında kullanılır.
Su ve yangın yalıtımı olan tipleri vardır.
Cephe ve çatıda ısı yalıtımı sağlamaktadır.
Estetiktir renk seçenekleri vardır.
Diğer yapı malzemeleri ile birlikte kullanılabildiğinden dizayn kolaylığı sağlar.
Uzun Ömürlüdür.
Fabrikasyon sandviç panellerin montaj süresi, yerinde yapma sandviç panellere göre %50 daha hızlıdır.
Çevreye zarar vermezler, bakteri üretmez ve barındırmazlar.
Hafif olduklarından taşıyıcı sistem ve temel maliyetlerinde ekonomi sağlarlar.
Yalıtım çeşitlerine göre sandviç panelin ısı, ses ve yangın izolasyon değerleri değişmektedir.Poliüretan ve poliizosiyanurat ısı açısından taşyünü izolasyonlu panelden üstün olmasına rağmen, yangın izolasyonunda ise taşyünü panel tercih edilmektedir.
Taşyünü bazalt taşının 1350-1400 derecede eritilerek elyaf haline getirilmesi sonucunda oluşur. Taşyünü lifli malzemedir ve kullanım sıcaklığı 700-750 derecedir, en fazla 1000 dereceye kadar dayanabilir. Taş yünü sandviç panel yüksek ses yalıtımı ve özel yangın güvenliğine ihtiyacı olan yapılarda veya yanıcı, parlayıcı maddelerin depolandığı yerlerde tercih edilen yalıtım tabakasıdır. Taşyünü sandviç panellerde kalınlık arttıkça yanıgın direnci de artar.
Poliüretan izolasyonlu panellerin ise kullanım sıcaklığı en fazla 70-80 derece ve maksimum dayanım sıcaklığı 100-110 derecedir.Poliüretan bu sıcaklıklardan sonra özelliğini kaybeder, ısı iletim katsayısı 0,033 dür ve taşyününe göre daha ısı yalıtımı nda daha güçlüdür.
Poliizosiyanurat, poliüretan  sistemin kompozit sandviç paneller için yanmazlık derecesi geliştirilmiş halidir ve alev
geciktiriciler içerir. poliüretanlı sandviç panelin sağladığı ısı yalıtımına ek olarak yangın karşısında taş yünü gibi hareket eder ve eriyik gelip akmaz, zehirli gaz çıkartımı daha azdır. Poliizosiyanurat izolasyonlu paneller sağlık ve gıda sektöründe  rahatlıkla kullanılabilirler.