Yalıtım Nedir

Yalıtım, çeşitli yalıtkanlar kullanılarak iç ortamdan dış ortama akan enerji akışının sınırlandırılması demektir. Isı yüksek sıcaklıktan düşük sıcaklığa doğru akma eğilimindedir, bu akışın en hızlı olduğu bölge, direncin en düşük olduğu bölgedir. Isı akışlarını engellemek için ısı kaçakları oluşturmadan bina dış cephe kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanması gerekmektedir.

Yalıtım Neden Yapılmalıdır

Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de ısıtma ve soğutma için büyük bütçeler ayrılmaktadır, oturduğumuz binalarda, okullarda, iş yerlerinde vb. yapılarda yalıtım yapılırsa enerji ihtiyacı için harcanan paradan tasarruf edilerek enerji performansı artırılacaktır. Daha az yakıt kullanılacağı için atmosfere yayılan sera gazı’n da azalma olacak bu sayede yaşadığımız çevreye de olumlu katkı sağlayacaktır.

Yalıtım uygulaması uzun yıllar kullanılacağı için binaların bakım onarım masrafları da azalacaktır, bu sayede hem zamandan hem de paradan tasarruf edilecektir.

Ekonomik sebeplerin dışında yalıtım uygulaması, insanların yaşaması için gerekli konfor şartlarının sağlanması içinde yapılması gereken bir uygulamadır. Dış cephe yalıtım uygulaması ( mantolama ) dış ortamdan gelen ses dalgaları emerek ısı ve su yalıtımının yanında ses yalıtımı da sağlar.

Yetersiz yalıtılmış binalarda konfor şartları istenilen düzeyde değildir, kış aylarında binaların tavan ve tabanlarında donma ve çiğlenme, yaz aylarında ise bunaltıcı sıcak görünür.

Yalıtım çeşitleri

Isı, su, ses, tesisat, ve yangın yalıtımı.

Yalıtım malzemeleri

Seramik yünü, taş yünü, expanded polisten ( EPS ), extrude polistren ( XPS ), poliüretan köpük, elastomerik kauçuk, fenol köpüğü, melamin köpüğü, cam köpüğü, kalsiyum silikat, doğal mantar, vermikülit.

Ülkemizde son yıllarda yalıtım uygulamaları konusunda yeterli olmasa da bilinç oluşmaya başlamıştır. Önümüzdeki yıllarda bu bilincin artarak devam edeceği düşünülmektedir. Enerji performansı, ekonomik anlamda tasarruf ve sağlıklı bir toplum için yalıtım uygulamasını önemle tavsiye etmekteyiz.

kaynak : https://www.guneyyapiizolasyon.com.tr

Bir Cevap Yazın