Vanalarda Yapılan Uygulamalar

Tesisat borularının flanşlara kadar yalıtılmasının ardından vanaların yalıtımına başlamak için yalıtımlı boru ve flanşların çapları ölçülerek yarıçapları tespit edilir. Ölçülen değerler pergel vasıtasıyla uygulamada kullanılacak levha biçimindeki ısı yalıtım malzemesi üzerine iki flanş elemanı için iki defa çizilerek aktarılır. Çizilen halkalar dikkatlice kesilir ve boru üzerine geçirilebilmesi için üzerlerine yarık açılır. Kesilen dairesel elemanlar her iki flanşın dış tarafına geçirilerek yarıklara yapıştırıcı sürülerek yapıştırılır. Daha sonra yalıtımlı boru ile flanş elemanlar birleşim yerine yapıştırıcı sürülerek yapıştırılır.

Halkaların çevresi uygulanacak yalıtım malzemesinden kesilen ince bir şerit vasıtasıyla, halkalar arasındaki dıştan dışa mesafe ise cetvelle ölçülerek ısı yalıtım malzemesi üzerine bir dikdörtgenin kenarlarını oluşturacak şekilde aktarılır. Halkaların çevresine eşit olan kısa kenarlarının orta noktaları tespit edilir ve bu orta noktaları birleştiren kesikli bir çizgi çizilir. Vana gövdesinin çapının bir mihengir ile ölçülmesinin ardından çizilen dikdörtgenin kısa kenarlarının orta noktaları merkez olacak şekilde vana gövdesinin çapında yarım daireler çizilir. Isı yalıtım malzemesi çizilen yarım daireler ve dikdörtgenin kenarlarından kesilir ve yarım dairelerin birleşeceği şekilde bükülür. Yalıtım malzemesinin birleşen kısımlarına yapıştırıcı sürülür. Yapıştırıcının kurumasının ardından vana gövdesi için oluşturulan parça flanşlara yapıştırılan yalıtım elemanlarını da kapatacak şekilde sarılır ve yapıştırıcı sürülmüş kenarları birbirlerine doğru bastırarak birleştirilir.

Destek flanşı ile vana diskinin ölçüleri alınır ve ısı yalıtım malzemesinin üzerine aktarılır. Profili çıkarılan bölge şekline göre dikkatlice kesilir ve diski yerine yerleştirmek için kenarından yarık açılır. Disk elemanının yerine takılmasının ardından açılan yarığın kenarlarına yapıştırıcı sürülerek birleştirilir. Daha sonra vana desteği ile disk elemanın birleşeceği kenarlara yapıştırılır. Vananın altına yerleştirilen diskin çevresi şerit biçiminde kesilen yalıtım malzemesi vasıtasıyla ölçülür ve ölçülen çevre uzunluğu ısı yalıtım malzemesinin üzerine aktarılıp dört eşit parçaya bölünecek şekilde işaretlenir. Vana gövdesi ile disk elemanı arasındaki en küçük ve büyük derinlikler ölçülür. Ölçülen derinlikler levhayı dört eşit parçaya bölen çizgilerin üzerine küçük derinlik ölçüsünden başlanarak taşınır. Küçük ve büyük derinlik ölçülerinden diskin çevre uzunluğuna paralel kesikli çizgiler çizilir. Ölçülen en büyük ve en küçük derinliklerin farkı yarıçap olarak belirlenerek sırayla merkezi küçük derinlik ve büyük derinliklerin hiza çizgilerini kestiği noktalardan daire parçaları çizilir. Çizilen daire parçaları sürekli bir çizgi oluşturacak şekilde birleştirilir. Isı yalıtım malzemesi oluşturulan bu sürekli çizgi hizasından kesilir.

Kesilen parçanın vana gövdesi ile birleşecek olan tepe bölgelerindeki köşeler iç kısma doğru tıraşlanır. Tıraşlanan parçanın birbiriyle birleşecek kenarlarına yapıştırıcı sürülür ve gerekli kuruma süresi beklenildikten sonra disk elemanını örtecek şekilde vanaya sarılır. Yapıştırıcı sürülmüş kenarlar birleştirilir. Vana gövdesi ile yerleştirilen son parçanın birleşim yerinin yapıştırılarak uygulama tamamlanır.

Bir Cevap Yazın