Toprağa Basan Döşemelerde Isı Yalıtım Uygulamaları:

Toprağa basan döşemeler yeraltı sularına ve iç ortam ile zemin arasındaki su buharı kısmi basıncı ve sıcaklık farkı dolayısıyla buhar difüzyonuna ve ısı geçine maruz kalmaktadır. Döşemelerin toprağın neminin ve yeraltı sularının zararlı etkilerine karşı korunması, temel seviyesinde yapılan su yalıtımı uygulamaları ile sağlanır. Toprağın bağıl nemi çok yüksek olduğundan su buharı tutma kapasitesi oldukça düşüktür. Dolayısıyla yapı içerisinde üretilen su buharı binayı terk ederek toprağa ulaştığında yoğuşacaktır. Temel seviyesinde yapılan su yalıtımı uygulamaları ile yoğuşma suyunun zararlı etkileri de önlenmektedir. Toprağa basan döşemelerde ısı yalıtımı uygulamaları betonarme döşemenin altına veya üzerine yapılabilir.

Döşeme betonunun üzerinde yapılan ısı yalıtımı uygulamalarında yapının en dışında yer alan su yalıtım malzemelerinin su buharı geçişine karşı göstermiş oldukları direnç dolayısıyla yapıyı terk edememesi dolayısıyla ısı yalıtım malzemesini geçen su buharının soğuk yüzeyle karşılaşarak yoğuşması söz konusudur. Bu detayda döşemede yoğuşma meydana gelmemesi için sıcak tarafta mutlaka buhar kesici kullanılmalıdır. Uygulanacak olan ısı yalıtım malzemeleri, yüke maruz kaldıklarından yeterli basma ve uzun süreli yüklere karşı sünme mukavemetine sahip olmalıdır. Bu detaylarda ısı yalıtım malzemesi olarak üreticilerin tavsiyelerine bağlı olarak taşyünü, ekspande polistiren köpüğü (EPS) veya ekstürüde polistiren köpüğü (XPS) kullanılabilir.

Döşeme betonunun altında yapılan ısı yalıtımı uygulamalarında ise detay sıcak kaldığından iç ortamda buhar kesici kullanımına gerek yoktur. Yalıtımın döşeme betonunun altında yapıldığı uygulamalarda yalıtım malzemesini geçen su buharının soğuk yüzeyle karşılaşmayacağından yoğuşma meydana gelmez. Buna karşılık ısı yalıtım malzemesi su yalıtım malzemesinin altında yer aldığı için su ile temas halinde olacağından basma, sünme mukavemetinin yanı sıra su emmemesi ve yeterli donma çözünme dayanımı sahip olması gereklidir. Bu detayda ısı yalıtım malzemesi olarak üreticilerin tavsiyelerine bağlı olarak sadece ekstürüde polistiren köpüğü (XPS) kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın