Su yalıtım malzemeleri

Çimento esaslı elastik malzemeler

Mineral esaslı bina ve yapı elemanlarının suya karşı yalıtımında sentetik reçine esaslı sıvı katkısı ile birlikte kritik yüzeylere aderansı arttırmak ve ekstra elastikiyeti sağlamak amacı ile su ilave edilmeksizin pozitif yönde elastik bir tabaka oluşturmak için kullanılır.

Akrilik bazlı malzemeler 
Geniş yüzeyli, çok birleşim noktalı, düz ve eğimli çatılarda, teras ve balkonların su yalıtımında, sıva kaplı bina dış cepheleri ve çatı oluklarında yalıtım amacı sentetik kaplama ve yalıtım malzemesi ile, beton, ahşap, metal, eternit yüzeyler üzerinde uygulanır.

Sıvı kauçuk su yalıtım malzemeleri 
Eski ve yeni terasların, çatı ve tonozların, çatılardaki oluk ve derelerin, korumalı iç ve dış zeminlerin, toprak altında kalan perde duvarların, havuzların, sarnıçların, metal ve beton depoların su yalıtımının sağlanması ve korunmasında, koruyucu su geçirimsiz, antikorozif, yumuşak bir film oluşturan, bitüm içermeyen, nemli ve ıslak yüzeylere uygulanır.

Polistren tanecikler içeren malzemeler
Toprak altı seviyesindeki yapı elemanlarının, bodrum katı, yer altı garaj ve mekanlarının zemin nemi, tazyikli ve tazyiksiz suya karsı yalıtımında, iç-dış ve yüzey tüm mineral esaslı yüzeylerde (beton, tuğla, sıva, sap gibi) kullanılır.

Çift komponentli malzemeler
Fırça ile uygulanan çift komponentli yatay ve düşey zeminlerde güvenli su yalıtımı sağlayan, yarı esnek yapıda olan, mevcut ve sonradan oluşacak çatlakları örtme de büyük avantajlar sunan, fırça ile düşeyde ve yatayda uygulanır.

Tek komponentli  malzemeler
Tek komponentli bitüm esaslı, püskürtme yöntemi ile kolayca uygulanabilen, püskürtme metodu ile de istenilen kalınlığa kadar, düşey yüzeylerde akmadan uygulanır.

Özel bitüm malzemeler
Bitümlü kaplamalar altına astar, su yalıtım malzemesi olarak beton, sıva, tuğla, elyaflı çimento esaslı levha ve her türlü yalıtım levhası üzerinin kaplanmasında, özellikle temel ve bodrum perdelerinin su yalıtımında kullanılan, iç ve dış cepheler için su geçirimsiz sıva imalatında, yer altı yapıların imalatında kullanılır.

Esnek malzemeler
Bitümlü, mineral ve elyaflı çimento esas çatıların, dere ve olukların su yalıtımında kullanılan UV dayanımlı çatılar için su geçirimsiz, buhar geçirimli, esnek, derzsiz olarak uygulanabilen, tek bileşenli, püskürtülerek uygulanabilen su yalıtım malzemesidir.

Bitüm esaslı su yalıtım malzemesi:
Tüm mineral özellikli zeminlerde yatay ve düşeyde uygulanan, temel, bodrum perdeleri, ıslak hacimler ve çiçeklik yalıtımları için güvenli bir yalıtım malzemesi olup ek yerleri oluşturmadan uygulandığı için kritik detay çözümlemelerinde tercih edilir.

Sürme esaslı su yalıtım malzemeleri
Yapıların iç ve dış mekanlarında temel bodrum perde duvarlarında, kullanma suyu depolarında, yüzme havuzlarında, esnek su yalıtım malzemesi olarak,kullanılabilir.

kaynak : https://www.guneyyapiizolasyon.com.tr

Bir Cevap Yazın