Polisan Mantolama Exelans Enerji XPS Isı Yalıtım Levhası

Extrude Polistren Köpük (XPS), bünyesinde kapalı gözenekli homojen hücre yapısına sahip petrol türevi termoplastik ısı yalıtım ürünüdür.  Özel gazlarla extrüzyon tekniği ile üretilen ısı yalıtımı levhalarının %98’i durgun ve kuru  hava olduğundan binalara yük getirmez ve hafiftir. Ekonomik ve üstün özellikli bir ısı yalıtım mantolama sistemidir.

Kullanım Alanları:

İç ve dış mekanlarda

Cephe uygulamalarında

Enerji tasarruf sistemlerinde

Genel Özellikler:

Polisan Exelans Enerji XPS ısı yalıtımı yalıtım levhası yalıtım amaçlı 30-32 kg/m3 yoğunluk (densite)  değerleri arasında üretilir.

Mavi renklidir

Esnek bir malzemedir,

Yüksek performanslı ısı yalıtımı sağlar

Lambda değeri TS 825 mecburi standardına uygundur,

DIN 4102 ye göre B1 Sınıfı ( Zor alev alan, alev yürütmeyen) TS EN 13501-1’e göre E sınıfı  malzemedir,

Basınç mukavemeti yüksektir,

Kalınlıgı zamanla incelmez

Sonsuz ömürlüdür. Bina ayakta kaldıgı sürece yalıtım  görevine devam eder,

Çok hafiftir, kolay taşınır, kolay uygulanır,

Geri dönüşümlüdür.

Polisan Exelans Enerji XPS dışarıdan ısı yalıtımı sistemini (ETİCS) şu şekilde tanımlayabiliriz:  Fabrikada üretilen sistem ürünlerinin Exelans Enerji  XPS ısı yalıtım levhaları ile tüm opak yüzeylere kesintisiz bir şekilde ve pencere/kapı birleşimlerinde ısı köprüleri oluşturmayacak şekilde şantiyede uygulanmasıyla gerçekleştirilen sistemdir.  Polisan tarafından, tamamlanmış bir sistem olarak teslim edilir ve sistemin üreticisi tarafından sistem ve uygulama yüzeyi için seçilen en az aşağıdaki katmanlardan oluşmalıdır:

Exelans Enerji Isı yalıtım levhası yapıştırıcısı

Exelans Enerji XPS  Isı yalıtım levhası

Exelans Enerji ısı yalıtım mekanik tespit elemanları

Exelans Enerji ısı yalıtım  sıvası

Exelans Enerji ısı yalıtım donatı filesi (160kg/m2)

Exelans Enerji ısı yalıtım dekoratif kaplama

Polisan dış cephe boyaları

Dışardan ısı yalıtımı sistemi (mantolama) uygulamalarında kullanılacak olan Exelans Enerji XPS ısı yalıtım levhalarının yapıda yalıtım amaçlı kullanılacaklarından dolayı Türk Standartı TS 11989 EN 13164’e uygun şekilde, B1 Yapı Malzemesi Sınıfında ve en az 30-32 kg/m3 yoğunlukta, geri dönüşümsüz hammaddeden üretilmiş olmaları gerekmektedir.

Exelans Enerji XPS ile ilgili standartlar:

XPS üretimi, Avrupa Birliği’nde kabul edilen EN 13164 standardı ülkemizde aynı şekilde kabul edilmiş olup,  TS 11989 EN 13164 olarak kullanılmaktadır.

XPS nin Bazı Özellikleri ile İlgili Açıklamalar;

1) Sıcağa Karsı Dayanım

XPS’nin sıcağa karşı maximum dayanımı, sıcağın süresine ve derecesine bağlıdır. Kısa süreli 100 C ‘ye kadar dayanıklı olmasına rağmen, uzun sürede yoğunluğa bağlı olarak maximum 75-85 C’ye, minimum -180 C’ye kadar kullanılır. (DIN4102 ile TS EN 13501-1 standartları)

2) Basınç Dayanımı

XPS in kısa ve uzun süreli yüklemelere karşı gösterdiği dayanıklılıdır.

3) Boyut Stabilitesi

XPS konusunda boyut değişimi sıcaklık ve zamanla çekme (rötre) durumlarına göre ayrı ayrı düşünülür. EPS’nin ısıl genleşme katsayısı, 17 K’lik sıcaklık farkında yaklaşık 1 mm/m bir değişim göstermesidir. Levhanın zamanla rötre yapması ise; 24 saat sonraki malzeme için incelenir. Üretrim şekline ve yoğunluğa bağlı olarak rötre miktarı %0,3 ia 0,5 arasında değişmelidir.

4) Su Emme Oranı

Malzemelerin su emme oranında malzeme üzerinde ki gözeneklerin açık veya kapalı olmaları etkilidir.  Direkt su ile temaslarda kapalı gözenekli malzemelerin su emme oranları çok düşüktür. XPS kapalı gözenekli bir malzemedir.  XPS ‘yi meydana getiren Styrene suda çözülmeyen ve erimeyen yapıda olmasından dolayı, direkt su ile temas ettiğinde bile su emme oranı çok küçük olur ve  özelliklerinde değişim olmaz.

kaynak : https://www.guneyyapiizolasyon.com.tr/sayfalar.3850.exelans-enerji-xps.html