Polisan Mantolama Exelans Enerji Isı Yalıtımı Düzeltme Macunu

Düzeltme Macunu : Çimento esaslı, tek bileşenli, çeşitli polimer ve katkı maddeleri ile takviye edilerek hazırlanmış, içeride ve dışarıda kullanılan ve boyaya hazır yüzey elde etmek amacıyla kullanılan, mükemmel su buharı geçirgenliğe sahip, elle kullanıma uygun, yüksek stabiliteye sahip yüzey düzeltme ve dolgu harcı.

Kullanım alanları:

Brüt beton yüzeylerde, boya öncesi prüzsüz zemin hazırlanmasında, duvar ve tavanların sıvalarında ve sıva tamiratlarında, yüzey bozuklugu olan brüt beton elamanlarının tesviyesinde kullanılır. İç ve dış cephelerde kullanılabilir.

 Özellikleri:

Su ile karışımı sağlanabilen, suya,dona ve neme karşı dayanıklı, plastik kıvamı yüksek, yüzeylere yapışma mukavemeti yüksek, hidrolik bağlayıcılığı özelliği olan, kolay işlenebilir, su buhar geçirgenliği mükemmel çimento esaslı düzeltme macunudur. Beton ve sıvalı yüzeylerde aderansı arttırır. Geniş yüzeylerde çatlaksız görünüm oluşturur. Beyaz ve Gri renkte üretilmektedir.

Yüzeyin hazırlanması:

Sıva üstü uygulamalarında 3 gün beklenmesi gereklidir. Uygulama yapılacak yüzeyler, toz, kir, kalıp yağı, vb. maddelerden arındırılmalıdır. Çimento, sıva ve beton gibi kalıntılar ve atıklar uygulama yüzeyinden arındırılmalıdır. Aderansı düşük ve oynak parçalar, yosun kalıntıları ve çatlak sıvalar  yüzeyden uzaklaştırılmalıdır. Brüt beton yüzeylerde yapılacak uygulamalarda yüzeyleri ile tozumaya müsait alçı sıva ve alçı yüzeyler brüt beton astarı ile astarlanmalıdır. Yüzey yeterince nemlendirme yapıldıktan sonra uygulamaya geçilmelidir.

Malzemenin hazırlanması:

Polisan Exelans Enerji Düzeltme Macunu  normal ortam sıcaklıgında 25 kg malzeme 9,0 lt temiz su dolu kap içerisine içerisine ilave edilir. Aynı zamanda  düşük  devirli bir karıştırıcı ile karıştırılır.Karışım homojen oluncaya ve topak kalmayıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir.Hazırlanan karışım 5 dakika bekletilip tekrar 1-2 dk karıştırılır. Uygulamaya hazır hale gelen Karışım uygulanır. Taze harç 1 saat içerisinde tüketilmelidir.

Uygulama:

Tek kat uygulamalarda hazırlanan harç çelik mala ile beton veya sıva  yüzeye sıyırma yöntemi ile çekilir. Boya uygulama öncesinde yüzey  zımpara yada Tirfil ile  düzeltilerek işlem sonlandırılır ve yüzeye boya uygulaması yapılır.

Çift kat uygulamalarda; ilk kat  yüzeye sıyırma olarak çekilir. Uygulama sonrasında 6 saat beklenir ve ikinci kat uygulaması yapılır. Boya öncesi yüzey zımparalanarak düzeltilerek işlem sonlandırılır ve yüzeye  boya uygulaması yapılır.

Düzeltme macununun çatlamasının önlenmesi için 2. kat uygulamasından önce yüzey nemlendirilmesi tavsiye edilir.

Brüt betonlarındaki küçük kuş gözlerinde yada sıva yüzeylerinde ki boşluk ve ince çatlakların doldurulmasında tamir harcı olarak da kullanılabilir.

Hızlı kurumanın önlenmesine yönelik, Polisan Exelans enerji Düzeltme Macunu uygulanan yüzeyler, doğrudan güneş ile temastan, kuvvetli rüzgar ve kötü hava şartlarından korunmalıdır.

kaynak : https://www.guneyyapiizolasyon.com.tr/sayfalar.3848.mantolama-duzeltme-macunu.html