Polisan Exelans Enerji Isı Yalıtım Sıvası

Polisan Exelans Enerji Sıvası Isı  yalıtımı levhalarının üzerlerinin sıvanması, yıpranmış ve eskimiş sıvalı yüzeylerin tamiri, sıvalı yüzeylerin düzeltilmesine yönelik ve fileli sıva uygulamalarında kullanılan çimento esaslı, yüksek polimer katkılar içeren, su itme özelliğine sahip  ısı yalıtım ince sıva harcıdır.

Kullanım Alanları:

Binaların iç ve dış cephelerinde, tavan ve duvarların eskimiş ve yıpranmış sıvalı yüzeylerin fileli sıva uygulaması ile ince tamiri ve takviyelerinde, bina yüzeylerinde uygulanan  ısı yalıtımı sistem levhalarının  üzerine yapılacak fileli sıva uygulamalarında kullanılır.

Genel Özellikler:

İçerisindeki kullanılan polimer katkılar sayesinde yüksek plastik kıvamlı esneme özelliği olan ve kolay uygulanabilirdir. Mükemmel yapışmaya sahiptir. Mükemmel su buharı geçirgenliğine sahip suya ve dona dayanıklıdır. Uzun ömürlüdür. Yanmaz üründür. Üzerine direk boya uygulanabilir.

Malzemenin Hazırlanması:

25 kg’lık toz torba içindeki toz malzeme 6 – 7 lt su konmuş  temiz bir kap içerisinde yavaş devirli bir matkap ile karıştırılır. İşlem  karışım homojen hale gelinceye kadar devam ettirilir. Hazırlanan karışım 5 dakika bekletilip tekrar karıştırılır ve uygulamaya hazır hale getirilir.

Yüzeyin Hazırlanması:

Uygulama yapılacak yüzey boya, kir, toz, yağ ve  yapışmayı engelleyici  maddelerden temizlenmelidir. Isı izolasyon levhaları mastarında, şakülünde yerleştirilmiş olmalıdır. Hasar görmüş yüzeyler tamir edildikten sonra fileli sıva uygulamasına geçilmelidir.

Uygulanması:

Dübel işlemi bitmiş ısı yalıtım levhalarının üzerine sıvanın ilk katı 3,5 kg/m2 sarfiyatla mala ile tatbik edilir. Alkali dayanımlı Polisan Dış Cephe Exelans Enerji Donatı Filesi Pro (Cam elyaf 160 gr/m2) sıva filesi birleşme noktalarında %10 üst üste  bindirme ile ıslak sıva yüzeyine yerleştirilir. Sonra son kat sıva 1,5 kg/m2 sarfiyatla çelik mala yardımıyle yüzeye uygulanır.Sıvanın 2/3′ü file altında, 1/3′ ü file üzerinde olmalıdır.Isı yalıtım plakaları üzerine yapılacak sıva min.4 mm ile max. 5 mm arasında kalınlıkta  kullanılmalıdır.

Direkt güneş ışığı altında, sert rüzgarda, sis, yüksek bağıl nem oranında veya yoğun yağışlarda uygulanmamalıdır. Yapılan uygulama priz süresini tamamlayıncaya kadar çeşitli sebeplere bağlı ısınmaya ve yoğun güneş ışığına karşı korunmaya alınmalıdır.

kaynak : https://www.guneyyapiizolasyon.com.tr/sayfalar.3846.isi-yalitim-mantolama-sivasi.html