Mantolamada Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğru Bilinen Yanlışlar

1-Sürme esaslı ısı yalıtım malzemeleri de vardır. YANLIŞ
Yalıtım, ısı iletkenlik katsayısı düşük, belirli bir kalınlığa sahip olan malzemeler ile yapılır. Kalınlık arttıkça ısı yalıtımı miktarı da artar. Sıva ya da boya tabakaları ile mantolama yapılmaz.

2- Sıcak bir bölgede yaşıyoruz, mantolama yaptırmamıza gerek yok. YANLIŞ
Binaların soğutulması, ısıtılmasından daha fazla enerji gerektirir enerjiden tasarruf ve konfor şartlarının sağlanması için sıcak iklim bölgelerinde de mutlaka mantolama yapılmalıdır.

3- Binamızın duvarları gaz beton ile örülmüştür, ayrıca mantolama yaptırmamıza gerek yoktur. YANLIŞ
Gaz beton ısı yalıtım malzemesi değil bir yapı malzemesidir. Binalarımız hangi malzemeden yapılırsa yapılsın, kolon ve kirişler dahil olmak üzere tüm cepheler, çatı ve taban mutlaka ısı yalıtım malzemeleri ile yalıtılmalıdır.Pencerelerde de özel yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı pencere doğramaları kullanılmalıdır.

4- Binamız kuzey cepheden soğuk alıyor, kuzey cepheye mantolama yaptırmamız yeterli olacaktır. YANLIŞ
Tek cephe için yapılan mantolama ısı köprülerinin oluşmasına sebep olur,.mantolama yapılmayan diğer cephelerde ısı kaybı devam edecektir. Bu sebeple tüm yapı bileşenlerinde (çatı, duvar, döşeme, çıkma, cam ve doğrama) ısı yalıtımı yapılmalıdır.

5- Isı yalıtımını kendi başıma ya da tanış ustalar vasıtasıyla uygulayabilirim. YANLIŞ
Mantolama uygulaması doğru yapıldığı sürece faydalı bir ısı yalıtım sistemidir,yapılacak ısı yalıtımı uygulamaları konusunda deneyimi, bilgi birikimi olan mantolama firmaları tarafından yapılmalıdır, aksi takdirde yararından çok zarar getirebilir.

6- Dış cepheye cam mozaik, PVC, alüminyum vb. kaplama malzemeleri yaptırırsam mantolama yaptırmama gerek kalmaz. YANLIŞ
Dış cephe kaplama firmaları kaplama malzemeleri ısı yalıtımı yapmaz. Bu malzemelerin işlevleri ile ısı yalıtımını karıştırmamak gerekir.

kaynak : gn yapı

Bir Cevap Yazın