Mantolama Üzerine Klima Montajı Nasıl Yapılır

Mantolama uygulamasının sağlık olabilmesi için dış cephede yalıtılmamış alan / ısı köprüleri bırakılmamalıdır. Dış cephe ye takılmış olan klimalar hem çalışmayı zorlaştırır hem de klima dış ünitesinin arka tarafından kalan alanların da mantolanması gerekir, bunu için mantolama uygulaması yapılmadan önce cephedeki klimaların sökülmesi, eskimiş yıpranmış klima ayaklarının yenisi ile değiştirilmesi gerekir.
Mantolama uygulaması yapılırken duvarda sabit bırakılan klima ayaklarının etrafı ısı yalıtım levhaları ile kaplanır, levha ile ayak arasında kalan kısımlar suya karşı önlem almak amacıyla silikon ile doldurulur. Uygulama sonrası klima ünitelerinin sabit duran ayaklara montajı yapılır.
Mantolama uygulaması sırasında dış cepheye klima takılması isteniyorsa, ısı yalıtım levhasının kalınlığı da hesaplanmalı ve klima ayaklarının montajı için kullanılacak vidalar normalinden daha uzun olmalıdır. Ayaklar duvara sabitlendikten sonra klima ayakları için açılan vida deliklerinin kenarları mantolamanın su almasını engellemek amacıyla silikon veya mastik ile yalıtılmalıdır.
Mantolama sonrası klimaların dış cepheye değil, yapılan uygulamayı korumak maksadıyla, eğer imkan varsa balkon içlerine montaj yapılması tavsiye edilmektedir.