Mantolama Uygulaması

Dış cephe mantolama yapının içerisindeki sıcaklığı korumak için binanın dış cephesinin, yalıtım özelliği olan malzemeler ile kaplanarak ısı transferlerinin engellenmesi olarak tanımlanabilir.
Bu uygulama bina dış cephesini ısı farklarından koruyarak binanın ömrünün uzamasına yardımcı olur, ısıtma soğutma amaçlı kullanılan klima kombi vs. araçların kapatılmasından sonra da bina içerisindeki ısıl şartların devamını sağlar.
Dış cephe mantolama uygulamaları  hem yaz hem de kış mevsimlerinde sıcak/soğuk ısı transferlerini engeller, halk arasında yaygın olarak bilinen sadece kış aylarında sıcaklığı korumak için yapılan bir uygulama değil, her mevsim şartlarında insanların ihtiyaç duyduğu konfor şartlarının sağlanması için yapılan bir uygulamadır.
Isı yalıtımı nın bir çeşiti ve en çok tercih edileni olan bina dış cephe mantolama uygulamasından istenilen sonucun alınabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır, dikkat edilmesi gerekenleri kısaca özetlemeye çalışalım,
Mantolama Uygulaması yapılırken bina dış yüzeyinde ısı köprüleri dediğimiz ısı kaçakları oluşturulmamalıdır, yani bina dış yüzeyinde açık alan kalmayacak şekilde ısı yalıtım levhaları ile kaplanmalıdır. Mantolama mutlaka bu işin uzmanlarınca yapılmalıdır. Uygulamada dikkat edilecek en önemli husus budur.
Uygulama dışında dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise kaplama işleminde kullanılacak mantolama malzemeleridir. Malzeme seçiminde dikkat edilecek en önemli madde kullanılacak malzemelerin uyumudur. Kullanıcak malzemeler zamanla yalıtım özelliklerini kaybetmeyecek şekilde imal edilmiş uzun ömürlü malzemeler olmalıdır.
Mantolama uygulaması doğru yapıldığı takdirde hem ısı hem de su ve nem yalıtımı sağlar, yapıların dış cephelerini olumsuz hava koşullarına karşı koruyarak bina ömrünü uzatır. İnsanların sağlıklı yaşaması için gereken ısı şartları koruyarak sağlıklı bir toplum oluşmasına yardımcı olur. Mantolama sadece bina dışını değil aynı zamanda rutubeti engelleyerek bina iç cephe boyasını da korur. Isıtma ve soğutma masraflarını azaltır.  Çevrecidir. Kolay uygulanabilir ve uzun ömürlüdür.