Mantolama sıvası

Özellikleri

Isı yalıtım uygulamaları levhalarının üzerinin sıvanması, yıpranmış ve eskimiş sıvalı yüzeylerin tamiri, sıvalı yüzeylerin düzeltilmesine yönelik ve fileli sıva uygulamalarında kullanılan çimento esaslı, yüksek polimer katkılar içeren, su itme özelliğine sahip ısı yalıtım ince sıva harcıdır.

Kullanım Alanları: Binaların iç ve dış cephelerinde, tavan ve duvarların eskimiş ve yıpranmış sıvalı yüzeylerin fileli sıva uygulaması ile ince tamiri ve takviyelerinde, bina yüzeylerinde uygulanan ısı yalıtım sistem levhalarının (EPS, XPS, KARBONLU EPS ) üzerine yapılacak fileli sıva uygulamalarında kullanılır.

Genel Özellikler: İçerisindeki kullanılan polimer katkılar sayesinde yüksek plastik kıvamlı esneme özelliği olan ve kolay uygulanabilir bir malzemedir. Mükemmel yapışmaya sahiptir. Mükemmel su buharı geçirgenliğine sahip suya ve dona dayanıklıdır. Uzun ömürlüdür. Yanmaz üründür. Üzerine direk boya uygulanabilir.

Malzemenin Hazırlanması: 25 kg’lık torba içindeki toz malzeme 6 – 7 lt su konmuş temiz bir kap içerisinde yavaş devirli bir matkap ile karıştırılır. İşlem karışım homojen hale gelinceye kadar devam ettirilir. Hazırlanan karışım 5 dakika bekletilip tekrar karıştırılır ve uygulamaya hazır hale getirilir.

Yüzeyin Hazırlanması: Uygulama yapılacak yüzey boya, kir, toz, yağ ve yapışmayı engelleyici maddelerden temizlenmelidir. Isı izolasyon levhaları mastarında, şakülünde yerleştirilmiş olmalıdır. Hasar görmüş yüzeyler tamir edildikten sonra fileli sıva uygulamasına geçilmelidir.

Uygulanması: Dübel işlemi bitmiş ısı yalıtım levhalarının üzerine sıvanın ilk katı 3,5 kg/m2 sarfiyatla mala ile tatbik edilir.  Donatı Filesi (Cam elyaf 160 gr/m2) sıva filesi birleşme noktalarında %10 üst üste bindirme ile ıslak sıva yüzeyine yerleştirilir. Sonra son kat sıva 1,5 kg/m2 sarfiyatla çelik mala yardımıyla yüzeye uygulanır.Sıvanın 2/3′ü file altında, 1/3′ ü file üzerinde olmalıdır.Isı yalıtım plakaları üzerine yapılacak sıva en az 4 mm ile en fazla  5 mm arasında kalınlıkta kullanılmalıdır.

 

 

Bir Cevap Yazın