Mantolama Nasıl Yapılır

 

Mantolama Yapım Aşamaları

1 – Yüzey hazırlığı :

Mantolama’ nın birinci aşaması; yüzeyde toz ve yağ gibi yapışmayı azaltıcı maddeler varsa bunlar temizlenir ayrıca dökülme ve kabarma olan bölgeler güzelce firçalanarak temizlenir,çatlak ve kırık olan yerler onarılır.

2- Su Basman Profili nin yerleştirilmesi

Yalıtım mantolama ikinci aşaması; Su basman profili kullanarak ısı yalıtım malzemesinin profil içine düzgün olarak oturtulması ve düzgün hat oluşturulması sağlanır. Su basman profilleri mantolama’da kullanılmak istenen levhaların enine (kalınlığına) göre belirlenir ve yerleştirilir. Yapıştırıcı sürülmesinden sonra, ısı yalıtım levhaları su basman profiline oturtularak, hafifçe kaydırılıp duvara yapıştırılır.

3 – Yalıtım levhalarının yapıştırılması

Mantolama’ nın üçüncü aşaması: yalıtım levhalarını yapıştırılacak yüzeylerinin kenarları boyunca bir çerçeve oluşturacak şekilde yapıştırma harcı sürülür. Orta kısımlara da noktasal olarak yapıştırıcı sürülür. Yalıtım levhalarının birleşim derzleri’ne yapıştırıcı bulaştırarak ısı köprüleri ve düzensizlikler oluşturulmamalıdır. Levhaların duvara bastırılıp sıkıştırılması esnasında yanlardan taşan harç bir sonraki levha yerleştirilmeden önce mutlaka temizlenmeli ve ısı köprüsüne neden olabilecek derz oluşturulmamalıdır.

4 – Yalıtım levhalarının dübellenmesi

Mantolama’ nın dördüncü aşaması; Dübel’ leme işlemine geçebilmek için levhaların yüzeyine uygulanan yapıştırma harcının tam kurumuş olmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle dübel’leme işlemi, yapıştırma işleminden 24 saat sonra başlanmalıdır. Dübel’leme nin asıl amacı rüzgar ve türbülans etkilerini önlemektir.

5 – Köşe profillerinin yerleştirilmesi

Mantolama’ nın beşinci aşaması; Köşelerde rüzgar ve su etkileri ile levhalar arkasında zamanla oluşabilecek ayrılma risklerini önlemek ve düzgün bir köşe oluşturmayı kolaylaştırmak köşe profilleri yerleştirilir. Dilatasyon, damlalık ve denizlik profilleri gerekli bölgelerde kullanılır.

6- Dış cephe sıva Katlarının Oluşturulması ve Donatı Filesinin Yerleştirilmesi

Mantolama’ nın altıncı aşaması; Isı yalıtım levhalarının üzerine ilk kat sıva atılır. İlk kat sıvayı hemen takiben, donatı filesi ilk kat sıvanın üzerine hafifçe gömülerek yerleştirilir. Sıva kurumadan ikinci kat sıva yapılır.

7- Dış cephe boya

Mantolama’ nın yedinci aşaması; Boyama işlemine geçildiğinde direk dış cephe boyası uygulayabilir veya sıva üzerindeki hataları örtmek için mineral sıvı uygulanıp üzerine dış cephe boyası uygulayabiliriz. Desenli (grenli ) dış cephe boyaları ile de sıva hatalarını örtmekte kullanılabilir.

kaynak : https://www.guneyyapiizolasyon.com.tr/sayfalar.2857.mantolama-nasil-yapilir.html

Bir Cevap Yazın