Mantolama dübelleri

Özellikleri

Isı yalıtım plakalarının gaz beton, beton, tuğla gibi yüzeylere montajında kullanılır Böylece yalıtım yapılan cephedeki rüzgar ve türbülans etkilerini azaltır. Kaliteli dübel seçimi sistem açısından çok önemlidir.

Yalıtım levhalarını uygulama yüzeyine mekanik olarak tespit etmek için kullanılan, geri dönüşüme uğramamış plastikten mamul veya tercihen polyamit esaslı, geniş baslıklı, minimum 0,20 kN çekme dayanımına sahip mekanik tespit elemanıdır.

Standart bir uygulamada kullanılacak dübel adedi; 6 dübel/m2 olarak kabul edilse de cephe yüksekliği ve çevre şartları metrekare başına kullanılacak dübel sayısını etkiler..Dübeller levhalara uygulanırken levha yüzeyine tam oturması için havsa başları kullanılır .

Dübellerin tutunacağı arka yüzeyin (beton, gazbeton, tuğla, bims gibi malzemelere göre) gerekli tutunmayı sağlaması için, mutlaka sistem üreticisi firmaların görüşüne başvurulmalı, yüzeye göre plastik veya çelik çivili dübeller tercih edilmeli ve çelik çivilerin başlıkları ısı köprüsü oluşumunu önleyecek biçimde yalıtılmış olmalıdır.

Bir Cevap Yazın