Mantolama

Bina mantolama sistemleri, dışarıdaki ısıyı içeri sokmadan, bina içerisindeki ısıyı muhafaza etmek amacı ile bina kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Günümüzde ne çok tercih edilen ısı yalıtım izolasyon sistemidir. Sadece kışın soğuk havanın içeri girmesini engellemek amacı ile değil, aynı zamanda yaz aylarında içerideki soğuk havanın dışarı çıkmasını engellemek amacı ile yapılır, bina dış yüzeyini ısı değişikliklerinden koruyarak binanın ömrünü uzatır, ısıtma soğutma sistemlerinin kapatılmasından sonra da konfor şartlarının devamını sağlar.

Uygulama’dan en iyi verimi almak için bina dış yüzeyinde yalıtılmamış alan bırakılmamalıdır, eğer yalıtımsız alan bırakılırsa ısı köprüleri ( ısı kaçakları ) oluşur, uygulamadan istenilen verim alınmaz, hem zaman hem de para israf edilmiş olur. Dış cephe mantolama yapılırken en riskli bölgeler olan pencere, balkon ve çıkmalarda azami özen gösterilmeli ve ısı kaçakları oluşturulmadan mantolama uygulaması sonlandırılmalıdır.

Mantolama Malzemeleri

Dikkat edilecek hususlardan biri de kullanılacak malzemelerdir. Bu konu kullanılacak malzemeler başlığında detaylı olarak anlatılmıştır, bu bölümde yüzeysel olarak ele alınacaktır, detaylı bilgi için mantolama malzemeleri konusunu okumanızı öneririz.

Kullanılacak malzemeler bina ve kendi aralarında uyumlu olmalıdır, ısı kaçakları oluşturmayacak şekilde yalıtım sağlamalıdır,  malzemeler uzun ömürlü olmalı, zamanla dayanıklılıklarını kaybetmemelidir, özellikle uygulamada en çok kullanılan EPS, XPS ve Taş Yünü ısı yalıtım levhaları mukavemetlerini kaybetmemelidir.

Doğru uygulanmış bir mantolama işlemi;
1 – Hem ısı hemde su yalıtımı sağlar.
2 – Isı köprülerinin (ısı kaçaklarının) oluşmasını engeller, bina yüzeyini dış etkilerden korur.
3 – Kışın soğuktan yazın sıcaktan koruyarak konforlu bir yaşam sunar.
4 – Bina iç kısımlarında rutubeti önleyerek iç cephe boyasını korur.
5 – Isıtma ve soğutma için kullanılan enerji miktarını azaltır.
6 – Kullanım ömrü bina ömrüne eşittir, binaya yeni bir görünüm kazandırır.
7 – Hızlı uygulanır, çevrenin korunmasına katkı sağlar.
8 – Dış yüzeye uygulandığı için iç mekanda hacim daralmasına sebep olmaz.

kaynak : https://www.guneyyapiizolasyon.com.tr/sayfalar.3747.mantolama.html

Bir Cevap Yazın