Isı Yalıtım Malzemeleri

Isı Yalıtım Malzemelerinin Özellikleri

Ekonomiklik: Isı yalıtımı uygulamasından maksimum verim alınabilmesi için en az maliyetle en iyi yalıtım sağlamalıdır.

Uzun ömürlü olması: Isı yalıtım malzemeleri uzun yıllar boyunca görevini yerine getirecek nitelikte olmalı ve çeşitli etkenler karşısında çürümemelidir.

İnsan sağlığına ve çevreye zararlı olmaması: Malzemeler genellikle insanların yaşam alanlarında kullanıldığından insan sağlığına zararlı maddeler içermemelidir.

Su ve nemden etkilenmezlik: Isı yalıtım malzemelerinin görevlerini yerine getirebilmeleri için nemden ve sudan etkilenmemeleri gerekmektedir.Islak malzemeler görevini yerine getiremez.

Yanmazlık ve alev geçirmezlik: Malzemelerin yanmaz olması ve olası bir yangın durumunda alevlerin yayılmasına sebebiyet vermeyecek özellikte olması gerekir.

Basınç mukavemeti: Yeterli basınç dayanıklılığına sahip olmayan malzemeler dış ortamdan gelebilecek kuvvetler karşısında hasara uğrayarak görevini yerine getiremez.

Çekme Dayanımı: Genleşmeye karsı dayanıklı ve eğilimden kaynaklanan çekme gerilmelerine dayanabilmesi için yeterli bir çekme dayanımına sahip olması gereklidir.

Buhar difüzyon direnci: Su buharını tamamen geçirmesi istenileceği gibi, bazen hiç geçirmemesi de istenebilir. Isı yalıtım malzemelerinde genellikle buhar difüzyon direncinin yüksek olması gerekmektedir.

Birim hacim ağırlıkları: Birim hacim ağırlıkları düşük olan malzemelerin ısı yalıtım kabiliyeti, birim hacim ağırlıkları fazla olan ısı yalıtım malzemelerine göre daha iyidir.

Isı tutuculuk: Malzemelerin temel görevi olan ısı geçişlerini engellemesi için ısı tutuculuğunun yüksek olması gereklidir.

Kimyasal etkenlere dayanıklılık : Malzemeler diğer yapı malzemeleri gibi kimyasal etkilere maruz kalır fakat ısı yalıtım malzemelerinin zamanla niteliğini kaybetmemesi ve dayanıklı olması istenir.

Sıva tutuculuk: Yapıları gereği kullanılan bölgelerde mekanik etkilere açık olmaları ve bitirme malzemeleri olmadıkları için, başka bir malzeme ile korunması gerekir.

Kokusuzluk: Herhangi rahatsız edici bir kokunun, gerek uygulama esnasında, gerekse de uygulamadan sonra olmaması gerekir.

Bir Cevap Yazın