Isı Yalıtım Levhaları

a- EPS ( Expanded Polistren köpük) Isı yalıtım levhası :

Expanded Polistren köpük ( EPS ), petrolden elde edilen, termoplastik, kapalı gözenekli, tipik olarak beyaz renkli bir ısı yalıtım malzemesidir. Hareketsiz ve kuru hava, bilinen en ekonomik çevre dostu ve mükemmel mantolama malzemesidir. EPS levhalarının bünyesindeki çok sayıda (1 m3 EPS’de 3-6 milyar) küçük kapalı gözenekli hücreler içinde, % 98′i hareketsiz ve kuru hava bulunmaktadır.

EPS ısı yalıtım levhalarının ekonomik ve üstün ısı yalıtımı özellikleri bu şekilde sağlanır. Ürünün performansı kullanım ömrü boyunca sabit kalır. Kalınlığı incelmez, ısı iletkenliği azalmaz, özelliklerinde hiçbir bozulma meydana gelmez. EPS istenilen yoğunluklarda üretilir. Yalıtım amacıyla genellikle 15-30 kg/m3 yoğunluklarda kullanılan EPS levhalar çok hafiftirler ve cepheye fazla yük getirmez

b – XPS (Extrude Polistren sert köpük) Isı yalıtım levhası

Extrude Polistren sert köpük XPS, homojen hücre yapısına sahip,yalıtım amaçlı üretilen bir ısı yalıtım malzemesidir. Petrol türevi polistrenin,ekstrüzyon işlemi ile hat boyunca istenilen kalınlıkta çekilmesiyle XPS’in üretimi yapılır.Hattan çıkan malzeme, zırhlı veya pürüzlü yüzey olarak malzemenin kullanılacağı detaydaki ihtiyaçlar doğrultusunda yapılandırılır. Ekstrude Polistren malzemeler (XPS), basma mukavemeti yüksek, ısı iletkenlik değerleri iyi, B1 yangın sınıfında, bünyesine su almayan ve nemden etkilenmeyen mantolama malzemeleridir.

c – Karbonlu EPS

Karbonlu EPS, içeriğindeki grafit ısı reflektörleri sayesinde yalıtım özelliği geliştirilmiş bir EPS (Expanded Polistren) çeşididir. Karbonlu EPS’a gri rengini veren de içeriğindeki bu grafit ısı reflektörleridir. Grafit, sıcak ve soğuğu daha iyi yansıtarak konvansiyonel EPS’ye göre ısı yalıtımının daha iyi olmasını sağlar. Karbonlu EPS düşük yoğunluklarda bile Isı İletkenlik Grubu 035′e dahildir (TS 7316 EN 13163). Düşük yoğunluklarda ısı iletkenlik grubunun 035 olması sayesinde konvansiyonel EPS’ye göre çok daha az ya da daha ince malzemeyle aynı ısı yalıtımı sağlanmaktadır.

kaynak : https://www.guneyyapiizolasyon.com.tr/sayfalar.4073.isi-yalitim-levhalari.html

 

Isı Yalıtım Levhaları” üzerine bir düşünce

  1. Geri izleme: Isı Yalıtım Levhaları | Man...

Bir Cevap Yazın