Havuzlarda Su Yalıtımı

Havuz veya su deposu gibi haznelerin yapımı aşamasında geçirimsiz beton kullanılması, pek çok sorunun daha yaşanmadan halledilmesini sağlamaktadır. Bu amaçla beton harcı hazırlanırken su itici katkı maddesi kullanılmalıdır. 50 kg’lık her torba çimentoya, 330 g’lık bir poşet katkı ile hazırlanacak harç betonun geçirimsiz olması için yeterli olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, karışımı
çimento + yalıtım malzemesi + kuru kum ve agrega ve en son su sırası ile hazırlamaktır. Aksi takdirde yalıtım malzemesi karışmaz. Hazırlanan beton en az 300 dozlu olmalıdır.

Beton dökülürken iş araları nedeniyle soğuk derzler oluşturmamaya dikkat edilmelidir. Kör cephelerin yalıtımı: Sıvalı kör cephelerde eğer çatlak yoksa 2 kat su yalıtım malzemesi sürmek yeterli olacaktır. Bu işlem için astar olarak sıvı sürme tipi su itici yalıtım malzemesi sürülebilir. Siyah görüntü istenmiyorsa beyaz veya farkli renklerde olan malzemelerden de kullanılabilir. Yüzeyde 1 mm genişliğinden daha geniş çatlaklar varsa önce bunların tamirinin yapılması gerekir.

Basınçlı suyun durdurulması: Su sızıntısı olan delikler su basıncını azaltmak için matkapla suyun rahatça akmasını sağlayacak kadar derinleştirilir. Eğer sızıntı birden fazla yerden ise, duvarın alt kısımlarına doğru suyun rahatça akmasını sağlayacak kadar büyüklükte delikler açılır. İnce bir plastik boru tıkama harcı ile deliğe tespit edilir ve suyun sadece takılan borulardan akması sağlanır.

Bir Cevap Yazın