Gazbeton Yapı Elemanları Çeşitleri

Gazbeton, bünyesindeki milyonlarca gözenek nedeniyle ilave ısı yalıtım malzemesi kullanmaya gerek kalmadan yalıtım sağlayabilen, hafif, depreme ve yangına dayanıklı kargir bir yapı malzemesidir.

Kuvarsit veya kum ile çimento, kireç ve suyun karışımından elde edilmektedir. Hacminin % 84 ü kuru hava dolu gözeneklerden oluşan gazbeton, donatılı beton, yatay delikli tuğla ve briketten daha hafif bir yapı malzemesi olduğu için ısı yalıtım özelliği de bu malzemelere göre daha iyidir. Kuru birim hacim ağırlığı 400 kg/m3 olan gazbeton yapı malzemeleri, yapıyı hafifleterek deprem emniyetini arttırır. Gazbeton yapı ürünleri A1 sınıfı yanmaz yapı malzemeleri sınıfındadır. 1.000 dereceye kadar ateşe dayanıklı olan gazbeton, yapılarda yangın emniyetini sağlar.

Gazbeton uzun yıllardır deprem etkisindeki yörelerde kullanılmaktadır. Betonarme karkas yapıda blok halinde ara bölme duvarlarında kullanıldığı gibi donatılı döşeme ve çatı plakları ve donatılı düşey panellerde oluşturulan gazbeton yapı sistemlerinde de kullanılır.

kaynak : gnyapı

Bir Cevap Yazın