Duvarların İçeriden Mantolanması

Duvarların içeriden mantolanması :

İç cephe mantolama sistemde yapının dış yüzeyini oluşturan duvar, kolon ve kirislerin tümü bina içinden,her iki yüzü pürüzlü-oluklu üretilen ekstrude polistren veya benzeri diğer ısı yalıtım levhaları ile kaplanır.

Sisteminavantajları:
· 265 cm uzunluğundaki ısı yalıtım mantolama levhaları düşeyde ek yerlerinin sayısını en aza indirir.

· Uygulama kısa sürede tamamlanır.

· Şayet binayı dısarıdan mantolama yapmak mümkün olmuyorsa, bu sistem ile kullanıcı sadece kendi katına ısı yalıtımı yaptırabilir.

 

İçeriden Isı Yalıtımının Uygulama Aşamaları:
· Pürüzlü XPS levhaları; bina iç yüzeyine, organik polimer katkılı çimento bazlı yapıstırma harcı ile uzun kenar dösemeye dik olacak sekilde yapıştırılır.

· Metraekare’de 6 adetten az olmayacak biçimde plastik başlı dübeller ile mekanik sabitleme yapılır.

· Levhaların birlesim noktalarına, yani düsey doğrultuda en az 5 cm genisliğinde derz bandı çekilir.

· 4-5 mm kalınlığında alçı sıva ve boya yapılarak detay tamamlanır.

İçten yalıtım özellikle mevcut binaların ısı yalıtımında ve dıştan ısı yalıtımı (mantolama) tercih edilmeyen durumlar için önerilebilir. Ancak bu uygulamada döşemelerin, kolon kiriş ve perdelerin dış duvara bağlandığı kısımlarda meydana gelen ısı köprülerini ortadan kaldıracak önlemler alınmalıdır.

Uygulama:
Dış duvarların içten ısı yalıtımında ekstrüde polistren levhalar ile sıvalı ve kuru sıva olmak üzere iki farklı sistem uygulanmaktadır.

Sıvalı sistem:
Ekstrüde polistren levhalar çimento bazlı yapıştırma harcı ile iç duvar yüzeyine yapıştırılır. Levha ek yerlerinin aralık kalmamasına kenarlar binili ise tam intibak etmesine özen gösterilir. Duvar yüzeyinin yapışmaya uygunluğuna ve kat yüksekliğine bağlı olarak kullanılması zorunlu olmamakla birlikte dübelleme gerektiğinde m2’ye 6 adet gelecek şekilde uygulanır. Levhaların ek yerlerine file bandı yapıştırıldıktan sonra üzerine alçı sıva yapılarak uygulama tamamlanır. Boya yapılacaksa ince bir kat saten alçı uygulaması tavsiye edilir.

Kuru sıva sistemi:
Bir yüzü alçı plaka kaplı ekstrüde polistren levhalar, çimento bazlı yapıştırma harcı ile iç duvar yüzeyine yapıştırılır. Yapıştırma öncesi duvar yüzeyinin duvar kağıdı, sıva kabarıkları vb. pürüzlerden arınmış olmasına özen gösterilmelidir. Yapıştırma harcı levha üzerine uygulanırken levhaların kenarlarına ve ortasına kesintisiz düşey bantlar şeklinde yerleştirilmeli, özellikle cephedeki açıklıkların çevresi boyuna levhaların tavan ve döşeme birleşimlerinde hava infiltrasyonu ve yoğuşma ihtimaline karşı yapıştırmanın kesintisiz olarak devam ettirilmesi
tavsiye edilir. Levhalar yapıştırıldıktan sonra, standart alçı plaka birleşim ve bitiş teknikleri ile uygulama tamamlanır.

kaynak : https://www.guneyyapiizolasyon.com.tr/sayfalar.3917.iceriden-mantolama.html