Doğal Taş Çatı Kaplamaları

Yapraklar halinde ayrılabilen gri-mavimsi bir killi şistten üretilen çatı kaplaması doğal taş daha çok yerel bir malzeme olarak sayılabilir. İngiltere, ABD, ve Fransa ile ülkemizde Nevşehir’de doğal taş yatakları bulunmaktadır. Doğal taş, su geçirmeyen ısı yalıtımı oldukça iyi olan bir taştır. Tortul olan bu taşın levhalar şeklinde ayrılması ile çatı kaplaması olarak kullanılabilecek bir nitelik kazanır. Doğal taş çatı kaplaması kare veya kareye yakın eşkenar dörtgen şeklinde elde edildikten sonra, çatı yüzeyini oluşturan mertekler üzerine eğme dik şekilde belirli aralıklarla çakılan latalar üzerine galvaniz ya da bakır çivilerle tespit edilir. Bu malzeme için uygun çatı eğimi %30 dur. Kötü hava koşulları ve donmaya karşı dayanıklı olan doğal taşın boyutları çok değişkendir. 16/23 cm ya da 40/50 cm boyutlarında doğal taş bulunabilir. Kullanılan malzemeye göre çatı fiyatları değişkenlik göstermektedir.
Doğal taşın daha iyi bir uygulama şekli, mertekler üzerine 2,4 cm kalınlıkta bir tahta kaplandıktan ve tahta üzerine sugeçirmez bir membran serildikten sonra birbiri üzerine çatı eğimi 60o ise 4 cm bindirilerek çivilenmesidir.
Doğal taş çatı kaplamaları özellikle klasik bir örtü malzemesi olarak tarihi yapılarda önemli bir yer tutmaktadır. Bu bağlamda, iklim, bölge ve sitil olarak doğal taş modelinin seçilmesi gerekir.