Dış Duvarların Yalıtımı

Bir binanın en çok ısı kaybeden yerlerinden biri de dış duvarlardır. Alışıla gelmiş yapı elemanları ile yapılan binaların dış duvarlarında ısı kaybı fazla olmaktadır. Bu durum yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Yaz aylarında ise bu tip duvar uygulamaları yapılan binalar ısı kazançları nedeniyle dayanılamayacak kadar sıcak olurlar. Bu olumsuzlukları engellemek için yeni tekniklerle üretilmiş modern ısı yalıtım malzemeleri nden faydalanılması gerekmektedir. Dış duvarlarda en çok tercih edilen uygulama Avrupa ülkelerinde kullanılmaya başlanan ve Türkiye’de de kullanımı yaygınlaşan mantolama uygulamasıdır.
Mantolama olarak tabir edilen dış cephe ısı yalıtımı uygulamaları binanın cephelerini tümden kapladığı için yapı fiziği açısından en ideal yöntemdir.  Dış cephe mantolama uygulamalarında mantolama malzemeleri duvarların dış tarafından yapıştırma ve dübelle sabitlenme yoluyla tatbik edilmekte ve üzerine 3-5 mm kalınlıkta sıva uygulaması yapılmaktadır.
Mantolama sistemlerinin avantajları : 
- Bina üzerindeki tüm yapı elemanlarını eksiksiz yalıtır ve ısı köprüsü oluşturmasını engeller.
- Ana malzemede sıcaklık farkından kaynaklanan ısıl gerilimlerden kaynaklanan çatlakları ve yapı hasarlarını engeller.
- Yoğuşma riski minimuma iner.
- İç hacimlerde daralmaya neden olmaz.
- Yapı fiziği açısından en ideal ısı yalıtım uygulamasıdır.
Mantolama uygulamasının bir başka faydası da eski binalara da uygulanabilmesidir. Oturulan bir binanın içine hiç girilmeden tüm yalıtım uygulamasının dışarıdan yapılması büyük avantaj sağlamaktadır.
Mantolama da sert köpük diye tabir edilen bütün ısı yalıtım levhaları kullanılabilir. Örneğin : Extrüde polistren (XPS), Genleştirilmiş Polistre (EPS), Poliüretan, Taşyünü, Camköpüğü vb. levhalar.

Bir Cevap Yazın