Dış Cephe Yalıtım

Zamanının yaklaşık %90 lık bölümünü kapalı ortamlarda geçiren insanların konforlu bir yaşam sürebilmeleri için gerekli uygulamalarından biridir. İnsanların yaşam standartları için 20 ile 22 derece sıcaklıkta %50 bağıl nem oranına sahip olmaları gerekir. Türkiye’de sıcaklık yaz aylarında 20 derece üzeri kış aylarında ise 20 derecenin altında seyreder, yalıtım uygulamaları bu seviyeleri korumak için yapılır.

Yalıtımın Önemi

Mantolama uygulamaları bina içerisine dışarıdan gelecek tüm ısı transferlerini engellemek için kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biridir, dış cephe yalıtımı ısı transferlerini engellediği gibi aynı zamanda su ve nem yalıtımı da sağlar, tek uygulama ile iki çözüm üretilebilmesi mümkündür.

Dış cephe yalıtımında en çok kullanılan yöntem mantolama uygulamasıdır. Mantolama uygulaması ile bina dış yüzeyi ısı kaçakları oluşturmadan yalıtım levhalarının binaya bir manto gibi giydirilmesi şeklinde yapılır. Kullanılacak malzemenin kalınlığı arttıkça ısı yalıtım özelliği de artar.

Yalıtım uygulaması binayı dış etkilerden korur, korozyonu engelleyerek deprem durumda binanın dayanıklığını artırır. Deprem kuşağında yer alan ülkemiz için cephe yalıtım uygulamaları hayati önem taşımaktadır.

kaynak : https://www.guneyyapiizolasyon.com.tr

Bir Cevap Yazın