Dış Cephe Mantolama Sistemleri

 

Dıştan ısı yalıtımı veya sektörde daha yaygın olarak bilinen adı ile mantolama basit olarak, dışarıdaki ısıyı içeriye sokmadan, içerdeki ısıyı korumak amacı ile yapının bir nevi manto içine alınması, ısı yalıtım malzemesi ile kaplanmasıdır. Mantolama sadece kışın içerideki sıcak havanın dışarı çıkması anlamında değildir, aynı zamanda yaz aylarında da içerideki soğuk havanın dışarı çıkmasına engel olur ve iç kısımların ısı kaybını azaltır. Mantolama dediğimiz sistem günümüzün en yaygın ısı yalıtım sistemidir.

Ülkemizde yıllık enerji tüketiminin %33′ü konutlarda tüketilmektedir. Konutlarin ise maalesef çok azı uygun ve doğru şekilde izole edilmiş durumdadır, yapılan hesaplamalara göre tükettiğimiz enerjinin %28 lik bir bölümü boşa harcamaktadır. Bu durum ülke ekonomisinin yanı sıra bireysel anlamda da bina ve mesken sahiplerinin ekonomisini ciddi anlamda zarara uğratmaktadır. Özellikle kombi ile ısıtılan binalarda kombi cihazlari üzerindeki termostatlar bulunduklari mekânın ısısına göre kendi çalışmalarını düzenlemektedir. Devamlı olarak ısı kaçağı bulunan bir mekânda tabiki cihaz %40 oranında daha fazla tüketime geçmektedir, buda ev ekonomisine ciddi bir maliyet getirmektedir. Yukarda belirttiğimiz şartları göz önüne alacak olursak gerek ülke ekonomisi gerekse bireysel ekonomi için ve her şeyden önemlisi sağlıklı bir ortamda yaşamak için mantolama uygulamasını önemle tavsiye etmekteyiz.

Mantolama sistemleri binalarda kullanılan detaylara bağlı olarak %50′ye varan ısı tasarrufu sağlamaktadır. Tabiki bu sadece oran bazında elde edilmiş bir sonuç değildir. Yıllardır çalıştığımız müşterilerimizden bire bir olarak aldığımız direkt sonuçlarla da test ettiğimiz bir orandır. Yapının ısıtma ve soğutma sistemleri daha ufak seçilebildiğinden binanın ilk yatırım ve işletme maliyetleri düşer. İç ve dış cepheleriniz korunduğu gibi demir donatılar paslanmaz.

Betonarme kısımlar uzun yıllar depreme karşı dayanıklılığını kaybetmez ve onarım masrafları azalır. Bunların dışında, mantolama, küresel ısınmaya yol açan sera gazı emisyonlarının azalmasında önemli bir rol oynayarak çevreyi korumaktadır.

Isı yalıtımsız mekânlarda, oluşan nemin hastalıklarla ilişkisi bilinmektedir. Nemli ortamlar, mikro organizmaların üremesi için uygun koşulları yaratır. Bu da ortamdaki havanın solunum yolları için zararlı hale gelmesine yol açar. Nemli ortamlar ve bu ortamlardaki küf oluşumu, özellikle küçük çocukların astım hastalığına yakalanma riskini büyük ölçüde artırır. Hava kirliliği nedeniyle nefes darlığı, astım, bronşit, üst solunum yolu enfeksiyonları ve zatürre gibi göğüs hastaliklarina yakalanma oranı da artmaktadır, ısı yalıtımı uygulamaları ile ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılan enerji miktarı daha az olacağından, hava kirliliği de azalacaktır ve insanlar daha sağlıklı ve rahat bir yaşama kavuşacaktır.

Binaların dış cephe yalıtım ıyla ilgili yasal zorunluluk 2000 yılında çıkan 24043 sayılı resmi gazetede yayımlandıktan sonra zaten bu yapılması zorunlu hale getirildi. Yeni binalar yapıldıktan 1 yıl sonra eski binalar ise en geç 2017 yılına kadar mantolama yaptırmak ve enerji kimlik belgesi almak zorundadır, enerji kimlik belgesi olmayan binalarda emlak işlemleri, alım, satım ve kiralama yapılmayacaktır.

Öncelikle iyi bir alt yapı ve teknik kadroya sahip, hiçbir işi yarım bırakmamış ve sektörde geçmişi uygulama hakkında tam bilgiye sahip, uygulama ve iş güvenliği alanında eğitimli ekipleri olan firmalar ile çalışılmalıdır.Uygulamayı yapan firma yaptığı işin arkasında durabilmelidir. Hem işçiliğe hem de kullanılan malzemeye tedarikçi ve kendisi en az 5 sene garanti verebilmelidir.Uygulamada TS ve CEN standartlarına uygun üreticinin garanti verdiği malzemeler kullanılmalıdır.

Şirketimiz 2008 başında sektördeki eksikleri ve ihtiyaçları karşılamak ve insanlara daha iyi hizmet vermek adına kurulmuştur. Şirketimiz bu süreç içerisinde müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarına göre kendini sürekli yenilemiş Polisan‘in bir numaralı uygulayıcı firması ve sektörünün lider firması olmuştur. Şirketimiz bir İzoder (Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) üyesidir.

Güney Yapı Bünyesinde bulunan 260 uygulama personeli ve 35 idari personel ile dış cephe mantolama başta olmak üzere, mükemmelliyetçi bir yapida ve ekip ruhuylaçatı, iç cephe boya, drenaj ve çevre düzenlemesi yaparak müşterilerine kusursuz bir hizmet vermektedir.

Seramik, mermer, küpeşte, ferforje, taş kaplama, çardak, barbekü, sundurma, çim çit, kamera sistemleri, uydu sistemleri, çevre düzenlemesi, peyzaj ve ihtiyaç duyulan tüm inşaat işlerinin uygulamasını yapmaktayız.

Tüm şantiyelerimizde mutlaka şantiye sorumlusu bulunduruyoruz,bu sayede müşterilerimiz sorularına anında cevap alabiliyorlar, iş bitiminde ise, kalite kontrol ekibimiz, yapılan işin ISO standartlarına uygun olup olmadığının kontrolünü yapıyor ve bitirdiğimiz işi 5 yıl garantili olarak teslim ediyoruz. Teslimden sonrada halkla ilişkiler yetkililerimiz vasıtasıyla binaların durumu hakkında müşterilerimizle sürekli irtibat halinde oluyoruz.

Kurduğumuz finans ekibi ile ödemeleri daire sahiplerinden toplayarak bina ve site yönetimleri üzerindeki yükü alıyoruz.

Kendi finansman gücümüzle 60 ay senet imkanı ile ödeme kolaylığı sağlıyoruz, dileyen daire sahipleri Türkiye Finans’ın 18 ay vade farksız yalıtım kredisi ile de ödeme yapabiliyorlar. Peşin ödemelerde de indirim uyguluyoruz. Bunların dışında müşterilerimizin tercihlerine göre değişik ödeme kolaylıkları da sağlıyoruz.

Güney Yapı İzolasyon, ISO 9001-2008 standartlarında çalışan, kurumsal kimliği olan,sektörüne yön veren, kendi alanının lider firmasıdır.

Firmamız ağırlığını oturulan binalarda renovasyon dediğimiz, binaların yenilenmesi işine vermiştir, aynı anda 100 uygulamayı yürütebilecek teknik kadroya sahiptir, Ayrıca enerji kemlik belgesi vermeye yetkili ilk ve tek  mantolama firmasıdır.

kaynak : https://www.guneyyapiizolasyon.com.tr/sayfalar.3812.mantolama.html

Bir Cevap Yazın