Dekoratif Kaplama

Özellikleri

Binaların dış duvar ve ısı yalıtım sistem sıvasının üzerinde kaplama malzemesi olarak uygulanan, beyaz çimento esaslı, akrilik polimer katkılar içeren, su itici özelliğine sahip, beyaz renkte 1,5 mm tane kalınlığında son kat dekoratif kaplama malzemesidir.

Kullanım Alanları: Dayanıklılık ve dekoratif görünümün amaçlandığı iç ve dış yüzeylerde, brüt beton, tavan, duvar ve dış cephe ısı yalıtım sistemlerinin üstünde dekoratif kaplama olarak kullanılır.

Genel Özellikler: Dekoratif Kaplama 1,5 mm suya, dona, neme ve kötü hava şartlarına karşı yüksek dayanım gösterir. Yapışma mukavemeti yüksek, çimento esaslı yüzeylere çok iyi yapışır. Buhar geçirgenliği yüksek ve uzun ömürlüdür. Yanmaz ve kabarma yapmaz. Uygulama sonrası homojen bir dekoratif görüntü oluşturur. Dokusu sayesinde sıva yüzeydeki çelik mala izlerini kapatır. Isı yalıtım sistemleri için ideal bir bina dış kaplama sıdır. Üzeri boyanabilir.

Malzemenin Hazırlanması: 25 kg’lık torba içindeki toz malzeme, 6,5 – 7 lt su konmuş temiz bir kap içerisinde yavaş devirli bir matkap ile karıştırılır. İşlem, karışım homojen hale gelinceye kadar devam edilir. Hazırlanan karışım 5 dakika bekletilip tekrar karıştırılır ve uygulamaya hazır hale getirilir.

Yüzeyin Hazırlanması: Sıva yüzeyi temiz, kuru ve sağlam olmalıdır. Aderansı düşük, oynak parçalar yüzeyden uzaklaştırılmalıdır. Hasar görmüş yüzeyler ince-kalın tamir harçları ile onarılmalıdır. Sıvalı yüzeylerde tozlanmaya karşı önlem alınmalıdır. Sıcak havalarda yüzeyde nemlendirme yapıldıktan sonra uygulama yapılmalıdır.

Uygulama Yöntemi: Hazırlanan homojen karışım çelik mala ile düzgün bir şekilde yüzeye uygulanır. Dekoratif Kaplama 1,5 mm yüzeye homojen bir şekilde uygulandıktan 3-5 dakika sonra düz plastik mala ile dairesel hareketlerle yüzeyde desen verilmelidir. Desen verilirken plastik mala yüzeyi sık sık temizlenmelidir. Dekoratif Bina Dış Cephe Kaplama 1,5 mm istenirse üzeri dış cephe boyası ile boyanabilir. Üzerinin boyanması için uygulamadan sonra normal şartlar altında yedi gün beklenmesi önerilir.

Bir Cevap Yazın