Bina Mantolama

Yeni Binalarda mantolama

Yeni yapılan binalarda imalat evresinde gerekli detaylar önceden düşünülüp uygulandığı sürece mantolama uygulamaları eski binalara göre daha kolay yapılabilir, bina dış cephe mantolama modelleri dikkat edilmesi gereken hususlar;

1- Yağmur suyu gider borularının kanalları açılırken mantolama payının bırakılmasına dikkat edilmelidir.

2- Çatı parapetleri ve gizli derelerinin yüksek kaliteli ısı yalıtım malzemeleriyle izole edilmelidir.

3- Pencere denizliklerin de mantolama payının ve düşünülüyorsa dekoratif söve kalınlıklarının da dikkate alınması.

Uygulama yapılırken karşılaşılması muhtemel birçok problemi ortadan kaldıracaktır. Yeni binalarda mantolama altına kaba sıva yapılması mecburi olmasa da mantolama uygulamasının problemsiz yapılabilmesi için fayda sağlanacaktır.

Oturulan Binalarda mantolama

Oturulan binaların mantolanması, yukarıda maddeler halinde yazdığımız önlemler alınmadığında, yeni yapılan binalara göre daha zordur. Eski binaların uygulamasında oluşan sorunlar ve çözümler aşağıda açıklanmaya çalışılmıştır.

A – Pencere Denizlik Altları

Sorun : Bina dış yüzeyine ısı yalıtım levhalarının kaplanmasıyla genellikle pencerelerin mermer denizlik damlalıkarı kapanmaktadır ve önlem alınmaz ise yağmur/kar suları pencere merkezlerinden cepheye akar ve bina yüzeyinde lekelere sebep olur.

Çözüm : Uygulama sonrası denizlik altlarını plastik veya alüminyum damlalık profili konulmalıdır.

B – Çatı parapetleri

Sorun : Oturulan binaların genelinde maalesef çatı parapetlerinin izolasyonu gerektiği gibi yapılmamıştır.

Çözüm : Açık dere uygulaması yapılmış ise derelerin tamamı değiştirilir, eğer gizli dere uygulaması yapılmışsa gizli dereler hem ısı hemde su yalıtımını sağlayacak şekilde izolasyon yapılır, cephe devam ediyorsa mantolama, cephe devam etmiyorsa fileli sıva uygulaması yapılır, parapet üstlerine mermer konularak uygulama sonlandırılır.

C – Yağmur giderleri

Binaların mevcut yağmur su giderleri mantolama yapılırken kesinlikle duvarda sabit bırakılmamalıdır. Isı yalıtım levhalarının arasında kalacak gider borulari ısı köprüsü oluşturabileceği gibi ilerleyen dönemlerde onarım istemesi halinde mantolamaya zarar verecektir. Uygulamalar sırasında giderlerin tamamı sökülmeli çıkış ve iniş noktalarında gerekli dirsek parçaları kullanılarak mutlaka mantolama tatbikatlarının dış yüzeyine alınmalıdır.

D – Balkon Kapıları

Binaların balkon iç duvarlarına mantolama yapılırken dışa ve duvara doğru açılan balkon kapıları gerekli mesafeye sahip değilse ısı yalıtımı levhaları ile dar bir açıda çarpışacak ve kapının kullanılabilirliğini etkileyecektir.Bu sebeple balkon iç duvarlarında ince ısı yalıtım levhaları kullanma mecburiyeti olabilir.

kaynak : https://www.guneyyapiizolasyon.com.tr/sayfalar.3931.bina-isi-yalitimi.html

Bir Cevap Yazın